TRY+KDV  
Türkçe  

Malatya Battalgazi Araç Kiralama

Yayınlanma Tarihi: 09/04/2018

Malatyarentalcars Battalgazi Oto Kiralama

Malatyarentalcars Battalgazi ilçesindeki tüm konumlara araç kiralama hizmeti vermektedir.

Ülkemiz kültür bakımından oldukça zengin bir yapıya sahiptir ve bu zenginlikler içerisinde Malatya kendi yöresel özellikleri ile beraber adeta bir kültür katkısı sağlamaktadır. Turizm ve tatil amaçlı olarak Malatya şehrine gelen insan sayısı giderek artarken, iş icabı olarak yine Malatya hareketli bir ulaşım merkezi olarak dikkat çekmektedir. Ulaşım konusunda son dönemlerde giderek daha fazla tedbir alınırken özellikle karayolu konusunda yapılan çalışmalar ve altyapı sonuçları, güvenli ulaşım konusunda insanlara destek vermeye devam ediyor. Malatya şehrine değişik yollarla gelebilirsiniz ve burada sizi bekleyen kiralık bir aracın avantajından hemen faydalanarak keyifli yolculuğa devam edebilirsiniz. Araç kiralama hizmetleri konusunda çok önemli bir sektör bu bölgede yatırımlarını geliştirirken,Malatya Araç Kiralama hizmeti bu gelişimin bir sonucu olarak size gereken destek ve avantajı sağlayacaktır. Kendi aracınızın konforlu aratmayan ve bununla beraber yol boyu size avantajı seçenek sunan imkânlar ile beraber araçların kaliteli ve fırsat yaratan yönü ulaşım konusunda size önemli bir fırsat sağlayabilir.

Malatya'nın ikinci yerleşim yeri olan ve 1988 yılına kadar Eskimalatya ismi ile anılan İlçemizin tarihi çok eskidir. Malatya şehrinin ilk kuruluş yeri bugünkü Bahçebaşı Kasabası içinde yer alan Aslantepe Höyüğüdür. Bu alan özellikle M.Ö.XX ve XIX. yüzyıllarda işlek kervan yollarının kesiştiği bir bölümdür. O zaman ki Asur ve Urartu kaynaklarında bu yöre MALDİA, MELİT, MELİDE ve MELİTEA olarak değişik biçimlerde isimlendirilmiştir. M.S. I. y. y.da Aslantepe Höyüğündeki bu yerleşim birimi bugünkü Eskimalatya üzerine kaymıştır. Dolayısıyla bu tarihten itibaren 1836 yılına kadar geçen ve Malatya tarihi olarak anlatılan bölüm aslında Battalgazi İlçesinin tarihidir.

 
Romalılar ve Bizanslılar döneminde büyük bir şehir haline gelen Eskimalatya etrafı surlarla çevrilmiş, doğuda askeri bir üs olarak önem kazanmıştır. Bizans egemenliğinde olduğu halde yıllarca Sasanilerin akınına uğramış, VII. y.y.dan X.y.y.a kadar Araplarla Bizanslılar arasında el değiştirmiştir. Araplar tarafından MALATİYA adıyla anılan kent 1101 yılında Danişmentlilerin, 1105 yılında Anadolu Selçuklularının, 1399 yılında ise Osmanlıların eline geçmiştir. 1401 yılında Timur'un ordusu tarafından yağmalanmıştır. Daha sonra Osmanlılarla Memluklular arasında çekişmeye konu olmuş ve Dulkadiroğullarının yönetimine girmiştir. 1515'de I. Selim'in Osmanlı topraklarına kattığı kent daha sonra Dulkadiriye Eyaletine bağlı Malatya Sancağının Merkezi yapılmıştır.
 
XIX.y.y.ın başında sürekli ayaklanma ve eşkiya saldırıları yüzünden şehir harap duruma düşmüş ve halk kent çevresindeki bağlarda yaşayınca kentin gelişmesi durmuştur. Doğu Anadolu'daki Osmanlı orduları komutanı Hafız Mehmet Paşa karargahını Harput'tan Malatya'ya taşıyınca halk kenti terketmiş ve boş kalan evlere askerler yerleştirilince bağların yoğun olduğu Aspusu yöresine giden halk geri dönmemiş ve bu mahalde yeni Malatya gelişmeye başladı. Ordu Nizip savaşı için Eskimalatya'dan ayrılınca kent boş kaldı. Halk harabeye dönmüş evlere dönmedi. 1839 Mayıs'ından sonra Eskimalatya eski bir yerleşim birimi olarak varlığını sürdürdü.
 
Cumhuriyet Döneminde Malatya'nın il olmasından sonra Eskimalatya'da 1928 yılında belediye, 1932 yılında nahiye oldu. 1987 yılında Eskimalatya Belediyesi Encümeninin ittifakla aldığı kararla "ESKİMALATYA" ismi ünlü Türk İslam Komutanı ve Kahramanı Battalgazi'nin burada yaşamasından dolayı değiştirilerek "BATTALGAZİ" adını aldı. Eskimalatya Kasabası 19.06.1987 tarih ve 3392 sayılı kanunla (04.07.1987 tarih ve 19507 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır.) ilçe oldu. 01.05.1988 tarihinden itibaren İlçede kuruluşlar faaliyetlerini sürdürmeye başladılar.
TURİZM: Battalgazi turizm bakımından zengin bir ilçedir. Özellikle tarihi eserlerin her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından gezilir.
 
COĞRAFİ DURUMU: Battalgazi İlçesi; Malatya İlinin Kuzey Doğusunda, Kuzey Yarımkürede 38-39 Derecelik Doğu Meridyenleri ile 38-39 Derecelik Kuzey Paralelleri arasında yer almaktadır. Doğusu: Elazığ İli (Bugünkü Karakaya Baraj Gölü) Batısı : Akçadağ Ovası (Dilek Kasabası)Kuzeyi : Arguvan İlçesi, Tohma Çayı (Bugünkü Karakaya Baraj Gölü) Güneyi : Malatya İli Hanımın Çiftliği Kasabası, Bahçebaşı Kasabası
 
DAĞLAR-OVALAR-AKARSULAR: Yer şekilleri bakımından Güneydoğu Torosların devamı olan Beydağlarının çevrelediği Malatya Ovasının kuzeyinde yer almakta ve önemli bir dağı olmayıp tamamen düzlüktür. Önemli akarsuyu yoktur.
 
İKLİMİ: Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve kar yağışlı geçer. Yağışları Akdeniz üzerinden gelen alçak basınç sağlar. Doğu Anadolu üzerinde bulunan basınç etkisiyle alçak basıncın hareketini ağırlaştırarak devamlı yağış alır. Bununla beraber hangi mevsim olursa olsun her türlü iklim hareketine elverişlidir. Yıllık sıcaklık ortalaması 13.5 derece civarında olup en sıcak günler Haziran-Temmuz aylarında 27-30 derece olduğu görülür. En çok yağış İlkbahar ve Sonbahar aylarında yağar. Yıllık ortalama yağış miktarı 400-500 mm'yi bulmaktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği 900 metredir.
 
SOSYAL DURUM: Eskimalatya Türkler tarafından alındıktan sonra bölgeye Türk boyları yerleştirilmeye başlanmıştır. Bundan sonra hızla gelişen şehirde nüfusun büyük bir bölümü Türk ve Müslüman halktan meydana gelmiştir. 17 ve 18.y.y'larda oldukça hareketli bir şehir görünümü alan Eskimalatya 19.y.y'ın yarısına kadar bu hareketliliğini sürdürmüştür. 1838 yılında şehrin bugünkü Malatya'ya nakledilmesiyle sosyal yönden büyük bir gerileme başlamıştır. Bu durum yakın zamana kadar devam etmiştir.
İlçe kurulduktan sonra sosyal yaşantı hızla gelişmeye ve değişmeye başlamıştır. İlçemize son yıllarda diğer şehirlerden, özellikle Adıyaman ve Şanlıurfa'dan büyük ölçüde göç olmakta ve çevre illerden gelen vatandaşlar "yarıcılık usulü" ile yerleşmektedirler.
 
İlçe tarımsal sahaların çok olduğu geniş bir ova üzerine kurulmuştur. İlk yerleşim yeri surlar içerisinde olup, çoğunluğunu eski yapılar oluşturmaktadır. Dağınık bir yerleşmeye sahip olan İlçemiz evleri tipik köy evi niteliğindedir. Evlerin çoğunluğunun bahçe içerisinde yapılmış olması dışarıdan gelen yabancıların kiralık konut bulmasında zorluk çekmesine yol açmaktadır.
İlçemiz evlerinin yapı ortalamalarını şöyle sıralayabiliriz. Kerpiç yapılar %60' ını, karkas yapılar %25'ini, yığma binalar %15'ini kapsamaktadır. İlçemizin tümünde elektrik sorunu tamamiyle çözümlenmiştir. İlçemiz İmar Planı 30.05.1980 tarihinden itibaren uygulanmaya konmuş olup imarlı yapılaşmaya geçilmiştir. İlçemizde içme suyu sorunu tamamen çözümlenmiştir. İlçemiz kanalizasyonu 1970 yılında yapılmış olup, günün şartlarına göre yeterli değildir. İlçemiz kanalizasyonuna ait plan, proje ve etüdleri İller Bankası Genel Müdürlüğünce Belediyemiz adına yaptırılmıştır. Bu güne kadar belediye imkanlarıyla 270 km. kanalizasyon şebekesi yapılarak hizmete sunulmuştur.
İlçemize Bağlı Mahalle Muhtarlıkları:
  1. ADAGÖREN MAHALLESİ AĞILYAZI MAHALLESİ AKPINAR MAHALLESİ ALACAKAPI MAHALLESİ ALHANUŞAĞI MAHALLESİ ALİŞAR MAHALLESİ ASLANBEY MAHALLESİ ATAKÖY MAHALLESİ B.HÜSEYİNBEY MAHALLESİ B.MUSTAFA PAŞA MAHALLESİ BAĞTEPE MAHALLESİ BAHÇELİEVLER MAHALLESİ BAHRİ MAHALLESİ BAŞHARIK MAHALLESİ BATTALGAZİ MAHALLESİ BEYDAĞI MAHALLESİ BEYLERBAŞI MAHALLESİ BORAN MAHALLESİ BULGURLU MAHALLESİ BULUTLU MAHALLESİ CEVHERİZADE MAHALLESİ CİRİKPINAR MAHALLESİ ÇAMURLU MAHALLESİ ÇOLAKLI MAHALLESİ ÇOLAKOĞLU MAHALLESİ ÇÖŞNÜK MAHALLESİ DABAKHANE MAHALLESİ DOLAMANTEPE MAHALLESİ DÜZYOL MAHALLESİ FERHADİYE MAHALLESİ FIRAT MAHALLESİ FIRINCI MAHALLESİ GÖLLER MAHALLESİ GÖZTEPE MAHALLESİ GÜLÜMUŞAĞI MAHALLESİ HACI ABDİ MAHALLESİ HACIHALİLOĞLUÇİFTLİĞİ MAHALLESİ HACIYUSUFLAR MAHALLESİ HALFETTİN MAHALLESİ HAMİDİYE MAHALLESİ HANIMINÇİFTLİĞİ MAHALLESİ HASAN VAROL MAHALLESİ HASIRCILAR MAHALLESİ HATUNSUYU MAHALLESİ HİDAYET MAHALLESİ HİSARTEPE MAHALLESİ İSKENDER MAHALLESİ İSMETİYE MAHALLESİ İSTİKLAL MAHALLESİ İZZETİYE MAHALLESİ K.HÜSEYİNBEY MAHALLESİ K.MUSTAFA PAŞA MAHALLESİ KADIÇAYIRI MAHALLESİ KAMIŞTAŞ MAHALLESİ KAPIKAYA MAHALLESİ KARABAĞLAR MAHALLESİ KARAGÖZ MAHALLESİ KARAHAN MAHALLESİ KARAKAŞÇİFTLİĞİKÖYÜ MAHALLESİ KARAKÖY MAHALLESİ KARATEPE MAHALLESİ KAVAKLIBAĞ MAHALLESİ KEMERKÖPRÜ MAHALLESİ KERNEK MAHALLESİ KIRÇUVAL MAHALLESİ KULUŞAĞI MAHALLESİ MERDİVENLER MAHALLESİ MERKEZ BEYDAĞI MAHALLESİ MEYDANBAŞI MAHALLESİ MEYDANCIK MAHALLESİ NİYAZİ MAHALLESİ NURİYE MAHALLESİ ORDUZU MAHALLESİ PAŞAKÖŞKÜ MAHALLESİ PELİTLİ MAHALLESİ SANCAKTAR MAHALLESİ SARAY MAHALLESİ SARICIOĞLU MAHALLESİ SELÇUKLU MAHALLESİ SEVİLDAĞ MAHALLESİ ŞEHİTFEVZİ MAHALLESİ ŞIKŞIK MAHALLESİ ŞİFA MAHALLESİ ŞİŞMAN MAHALLESİ TANDOĞAN MAHALLESİ TANIŞIK MAHALLESİ TAŞTEPE MAHALLESİ TOKLUCA MAHALLESİ TOPTAŞ MAHALLESİ TOYGAR MAHALLESİ ULUKÖY MAHALLESİ ÜÇBAĞLAR MAHALLESİ ÜZÜMLÜ MAHALLESİ YAMAÇ MAHALLESİ YARIMCAHAN MAHALLESİ YAYGIN MAHALLESİ YENİ MAHALLESİ YENİCE MAHALLESİ YENİHAMAM MAHALLESİ YENİKÖY MAHALLESİ YILDIZTEPE MAHALLESİ ZAFER MAHALLESİ

Son Haberler

Malatya Havalimanı (MLX) Araç Kiralama | Malatya Havalimanı Oto Kiralama | Malatya Havalimanı Rent a Car

Malatya Havalimanı Araç Kiralama Dünya üzerinde kayısı bahçeleri ile ünlenen Doğu Anadolu...

Devamını oku

19 Mayıs Tatil Müjdesi

19 Mayıs 2022 Tatil Müjdesi!   19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'...

Devamını oku

Malatyarentalcars Haftanın Aracı!!

Malatyarentalcars ile Haftaya Güzel Başla! ???? Renault Symbol 2020 Model Benzin Manuel 107TL ???? Kampa...

Devamını oku

Yeni Yıla İndirimlerle Giriyoruz

Yeni Yıla İndirimlerle Giriyoruz. Renault Clio 2020 Model Benzin Manuel 107 TL 7 Gün ve Üzeri Kiralama...

Devamını oku

Aracını İnstagram-Facebook Uygulamaları Üzerinden Kirala

Malatya Rental Cars  İnstagram ve Facebook Mağazaları Açıldı Daha Sosyal-Daha Hızlı-Daha K...

Devamını oku

ARAÇ FİLOSU En uygun fiyatlarla en kaliteli araç kiralama hizmeti!

ÜYELİK İŞLEMLERİ Hemen ücretsiz üye olun, rezervasyon takibini kolayca yapın!

EKSTRA SEÇENEKLER Rezervasyonun ekstraları ile sürüşünüzü kolay ve güvenli yapın!

BİZE ULAŞIN Her türlü soru ve sorununuz için bize hemen ulaşabilirsiniz!

https://www.malatyarentalcars.com/ © 2022 - Tüm Hakları Saklıdır -